Platība. 301 323 km2
Galvaspilsēta. Roma.
Ģeogrāfija. Itālijas valsts teritorija atrodas Eiropas Dienvidu daļā. Lielākā daļa teritorijas atrodas uz Apenīnu pussalas un uz divām lielām salām Vidusjūrā – Sicīlijā un Sardīnijā. Rietumu daļā Itāliju apskalo Ligūrijas jūra, Dienvidrietumu daļā Tirēnu jūra, Dienvidaustrumu daļā Jonijas jūra, austrumu daļā Adrijas jūra. Ziemeļos Itālija robežojas ar piecām dažādām valstīm: Franciju, Šveici, Monako, Austriju un Slovēniju. Itālijas teritorijā atrodas divas neatkarīgas pundurvalstis: Sanmarīno un Vatikāns. Valsts ziemeļaustrumos plešas Itālijas lielākais līdzenums – Padānas jeb Lombardijas līdzenums, kuru šķērso Itālijas lielākā upe – 652km garā Po. Gar valsts rietumu piekrasti no Dženovas ziemeļos līdz Neapolei dienvidos stiepjas zemienes, kuras citu no citas nošķir kalni, līdzenumi un atsevišķas virsotnes. Zemienēs un arī Padānas līdzenumā ir visauglīgākā augsne Itālijā, un tie ir arī visbiežāk apdzīvotie valsts rajoni. Itālijas ziemeļos slejas Alpu kalni, bet no ziemeļiem līdz dienvidiem Itālijas centrālajā daļā – Apenīni.
Klimats. Mērens un subtropisks Vidusjūras klimats. Itālijas ziemeļos un Padānas zemienē klimats ir pārejošs no subtropiska un mērenu, vasaras ir karstas, vidējā jūlija temperatūra ir no +22oC līdz +24oC, ziemas ir aukstas un tumšas, vidējā janvāra temperatūra ir ap 0oC. Dienvidos ir Vidusjūras klimats, vasaras ir karstas un sausas, vidējā jūlija temperatūra ir +26oC, ziemas ir siltas un maigas, vidējā janvāra temperatūra ir no +8oC līdz +10oC, sniegs uzsnieg reti (izņemot kalnu rajonus, kur virs 1500 m sniegs turas 200 dienas gadā).
Iedzīvotāju skaits: 60 miljoni.
Valoda. Oficiālā valoda – itāliešu. Populāras ir angļu un franču valodas. Gandrīz 60% iedzīvotāju runā dialektos.
Reliģija. 85% romas katoļu, 1% protestanti un 14%, kas ne[ieder nevienai reliģijai.
Nacionālie ēdieni. Itālija vizītkarte ir visdažādākās „pastas” – makaronu izstrādājumi, no tiem populārākie ir spageti. Pie pastas ir milzīgs daudzums dažādu mērču, tāpat kā pašas pastas šķirņu un krāsu.
Kaneloni – kaut kas līdzīgs pankūkām ar liellopa, siera pildījumu un dažādām mērcēm. Itāļu pieķeršanās makaronu ēdieniem ir visiem labi zināma, bet ne visi zina, ka pasta itāļu valodā ir ne tikai vispārējs apzīmējums visiem makaronu ēdieniem, bet arī sinonīms vārdam „ēdiens”. Tā kā lūgums pagatavot ēdienu vienlaikus skan kā “dodiet makaronus!” Tāpat Itālija ir slavena ar savām lieliskajām picām. Dienvidos vairāk iecienīti ir jūras produkti – cepta zobenzivs, krevetes un mīdijas. Lielā cieņā ir dārzeņu salāti ar olīvu eļļu un siera gabaliņiem. No desertiem – ļoti garšīgi saldējumi, siera tortes un šokolāde visdažādākajos veidos.
Alkoholiskie dzērieni. Itālija ir vīnu zeme, kurā vīnu dara apmēram miljons vīndaru. Vīns tiek likts uz galda katrā ēdienreizē. Ir vērts nobaudīt tādus itāliešu vīnus kā Chianti, Barbera, sicīliešu saldo Marsala, kura pirmsākumi meklējami vēl antīkajos laikos, un tas ir radniecīgs slavenajam „Olimpiskajam vīnam”, kā arī Beneventes liķieri Strega. Citi populāri itāliešu dzērieni ir aperitīvi, Cinzano, Martini un dzirkstošais vīns Asti. No stiprajiem dzērieniem ļoti pazīstams ir vīnogu degvīns grappa. Nepalaid garām iespēju nobaudīt itāliešu vīnu, tā garša patīkami pārsteigs.
Džiardini Naksos
Šis ir viens no populārākajiem kūrortiem Sicīlijā. Tas atrodas 60 km attālumā no Katānijas lidostas. Pilsētiņā dzīvo apmēram 9000 cilvēku. Kūrorts piesaista gan jauniešus, gan ģimenes ar bērniem. Džiardini Naksosā un netālu esošajā Taomarinā ierodas apmēram puse no visiem tūristiem, kuri apmeklē Sicīliju. Vasarā dzīve pilsētiņā burtiski mutuļo. Rosīgais un omulīgais kūrorts piesaista ar savām garajām un labi koptajām pludmalēm. Šeit ir daudzi nelieli veikaliņi, bāri un restorāniņi, kuros var nobaudīt itāļu virtuves ēdienus. Interesantākie pilsētas pieminekļi ir viduslaiku pils Schiso, Vignazza tornis, Arheoloģiskais parks, kas plešas 21 hektāra platībā, un Arheoloģisko atradumu muzejs. Laba satiksme ar slaveno Taormīnu, kas atrodas tikai 5 kilometru attālumā. Par papildu samaksu līdz Taormīnas centram var aizbraukt ar maršruta autobusiem, kas kursē pēc saraksta, ar taksometru vai automašīnu.
Taormina Mare
Ļoti populārs kūrorts. Taormīnas pilsēta ir sadalīta divās daļās: pilsētas vēsturiskais ir pie Tauro kalna un kūrorta zona Taormina Mare kalna pakājē. Pilsēta atrodas 65 kilometru attālumā no Katānijas lidostas.
Taormina Mare ir fantastiski skaista, daudzo līcīšu un nelielu pussalu izrobota, kaktusiem un oleandriem apaugusi Jonijas jūras piekrastes daļa. Greznās viesnīcas ir ierīkotas senatnīgās villās. Burvīgos mazos līcīšos starp klintīm izkliedētas smilšainas pludmales. No augstajiem, klinšainajiem krastiem paveras lieliskas ainavas, zilas debesis, smaragdzaļa jūra, klintis un ielejas, kurās viļņojas olīvu un citrusu koku birzis. Šeit ir viesmīlīgas āra kafejnīcas, viesmīlīgi un draudzīgi cilvēki.
No pludmales par nelielu samaksu ar funikulieri var uzbraukt Taormīnas vecpilsētā. Funikulieris atrodas līdzās galvenajai autobusu pieturai un darbojas līdz vēlai vakara stundai. Laba dzelzceļa satiksme ar Katāniju un Mesīnu. Ieteicams apmeklēt amfiteātri, kas uzcelts jau 2.gadsmitā pirms mūsu ēras. No amfiteātra sēdvietām paveras fantastisks skats uz vulkānu Etna. Savukārt, mājīgajos restorānos vari palutināt sevi ar sicīliešu virtuves ēdieniem: jūras veltēm un no mandelēm gatavotiem saldumiem.
Letojani
Šis ir vēl viens populārs kūrorts Jonijas jūras piekrastē, apmēram 5 kilometru attālumā no Taormīnas un 68 kilometru attālumā no Katānijas lidostas. Letojani kūrortā dzīvo apmēram 2400 pastāvīgie iedzīvotāji. Vasarā, kad šeit ierodas atpūtnieki no dažādām valstīm, kūrorts atdzīvojas. Pilsētiņas galvenā iela ir līdztekus smilšainai pludmalei. Galvenajā alejā atradīsi daudzus bārus, restorānus un veikaliņus. Pilsētiņas laukums, kurā atrodas āra kafejnīcas, ir galvenā tikšanās vieta. Šeit var nobaudīt itāliešu gaumē gatavotu kafiju un gardu, svaigu saldējumu. Kūrortā atpūtniekus gaida ne vien lieliskas pludmales, bet arī dažādi kultūras pasākumi. Interesanti ir, piemēram, ikgadējie „Agosto a Letojanni” svētki. Svētku laikā notiek vezumu parāde, zivju un arbūzu festivāli.
Forca d’Agro/ Marina d’Agro
Forca d’Agro ir maza, klusa pilsētiņa Mesīnas provincē. Burvīgais kūrorts atrodas uz 420 metrus augstas klints. Pilsēta ir apmēram 10 kilometru attālumā no Taormīnas un apmēram 70 kilometru attālumā no Katānijas lidostas. Netālu no saulainās piekrastes, 3 kilometrus no centra, atrodas Marina d’Agro kūrorta zona. Šī būs īstā vieta tiem, kuri dod priekšroku mierīgai un romantiskai atpūtai. No augstās klints paveras lieliska panorāma: smaragdzaļa jūra un klinšainas nogāzes. Nosaukuma pirmā daļa – Forca – radusies par godu karaliskajai ģimenei, kura iegādājusies pilsētiņu un piešķīrusi tai jaunas administratīvās tiesības, bet nosaukuma otrā daļa ir saistīta ar Agro upes nosaukumu. Pilsētiņā ir trīs baznīcas. Viena no slavenākajām ir 16.gadsimtā baroka stilā celtā Chiesa Madre baznīca, kurā ir Aleksandrijas Svētās Katrīnas marmora statuja. Par pilsētiņas majestātisko pagātni liecina viduslaiku pils drupas. Netālu no pilsētiņas ir gleznaina vieta, kur Agro upe ietek Jonijas jūrā.